Tefenni Halk Eğitim Merkezinden Ebru Sanatı Kursu

Okunma: 406
Güncel Haber 17 Ocak 2019 18:38
Videoyu Aç Tefenni Halk Eğitim Merkezinden Ebru Sanatı Kursu
A
a
Tefenni Halk Eğitim Merkezi açacağı kurslarına bir yenisini daha ekledi. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü yaptığı açıklamada, Merkezimizce kısa süre içerisinde EBRU kursu açılması planlanmaktadır. Başvurularınızı bireysel olarak merkezimize yapabilirsiniz denildi

EBRU SANATI NASIL YAPILIR

Ebru sanatını yapabilmek için gereken malzemeler sırası ile kağıt, su, toprak boya, öd, gül dalı veya at kılı, teknedir. Bütün malzemelerin eksiksiz olarak hazır olması ebru sanatının yapılabileceği anlamına gelir. Daha sonra tekne, kitre ile yoğunlaştırılmış olan suyla doldurulur.

Kitrenin uygun kıvama ulaşması çok önemlidir. Ebru sanatı yapan acemi kişilerin usta kişilerden yardım alması faydalı olabilir. Fakat en uygun olanı 2 litre suyun içine 2 çorba kaşığı kadar kitre konulmasıdır.

Bu karışım yapıldıktan sonra 2 gün bekletilir ve tülbent yardımı ile süzülür. Hazırlanmış olan bu karışım kap içerisine konulup saklanarak, kişi istediği zaman kullanabilir.

Ardından toprak boyayla kişi istediği rengi oluşturarak öd ekler ve karıştırır. Hazırlanan karışım 15 gün veya bir ay boyunca kadar bekletilir. Zaman geçtikten sonra  kişi ebru sanatı yapabilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı, malzemeler ile sanatın tek bir defa yapılacağıdır.

Malzemeler hazırlandıktan sonra, daha önceden hazırlanan kitreli su tekne içerisine boşaltılır. Kişi istediği renklerin üzerine fırça ile dokunarak renkleri  suya damıtır.

Fırçaların her damlası su içerisinde renklerin farklı bir biçime girmesine sebep olacaktır. Ardından kağıt tekne üzerine örtülerek, tek sefer ile çekilerek kurumaya bırakılır.


anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Tefenni ve Teke Yöresi Güncel ve Tarafsız Haber