Ressam Ahmet Korkmaz, Sanat Ülke Tanıtımında İkinci Planda Olmamalı

Röportaj20 Ekim 2018 15:43
Ressam Ahmet Korkmaz, Sanat Ülke Tanıtımında İkinci Planda Olmamalı
A
a

SANAT ÜLKE TANITIMINDA İKİNCİ PLANDA OLMAMALI.. 
Geçen seneki resim yarışmasında birinci olan Güzel Sanatlar Derneği Başkan Yardımcısı Ahmet Korkmaz ile gerçekleştirdiğimiz sohbette turizm ve sanat ilişkisini konuştuk. 1992 yılında kurulan Güzel Sanatlar Derneği'nin 70 üyesi var. Her yıl düzenli 2 sergi açılıyor. Geçmiş yıllarda Altın Portakal Film festivali kapsamında sergi açtıklarını belirten Korkmaz; “bu seneki organizasyonda Antalyalı ressamların karma sergisine yer verebilirlerdi. Festivaller sanatın her dalını kucaklamalı '' önerisinde bulundu.

SANATLA BÜTÜNLEŞEN TURİZM KALİTEYİ YÜKSELTİR.. 
“Antalya-turizm-sanat “ üçgenini konuştuğumuz Ressam Ahmet Korkmaz çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte önemli başlıklar: 
“Antalya turizmde 30 yıldır var. Bu süreçte turizm sanatla entegre olamadı, maalesef sanat her zaman ikinci plana atıldı. Turizmde başarı gelen turist sayısı rakamlarıyla açıklandı daima. Oysa ülke tanıtımında sanat ön plana çıkmalıdır. Bunun için turizmcilere büyük görev ve sorumluluk düşüyor. Türkiye'de bir sanat olgusu olduğunu hissettirmek gerekiyor. Turizmde her şey deniz kum güneşten ibaret değil..

ANTALYA'DA SANAT GALERİSİ ÇOK YETERSİZ.. 
Antalya dünya kenti diyoruz ama sanat galerisi yetersiz. . . Antalya merkezde acil olarak birkaç resim galerisine ihtiyaç var. Örneğin Kasım ayı sergimiz için yer bulmakta sıkıntı çekiyoruz. Antalya'da mevcut olan Devlet Güzel Sanatlar Galerisi restorasyon için kapatıldı sonucunun ne olacağını bilmiyoruz. Devlet güzel sanatlar galerisi Antalyalı ve Türkiye'nin her tarafından gelen sanatçılara ev sahipliği yapıyordu. Orası bizim mabedimiz gibiydi, her hafta bir etkinliğe giderdik. Bahçesinde sanat konuşurduk.Şunu da belirtmek gerekir; ATSO çok güzel ve başarıyla işletilen bir kültür sanat merkezi yaptı, dünyaca ünlü ressamların sergileri sanatseverlerle buluşturdu bu anlamda ATSO yetkililerini tebrik ediyoruz.“ dedi.

RESİM SERGİLERİ OTELLERE TAŞINABİLİR... 
Ressam Ahmet Korkmaz hem eseri üzerinde çalıştı hem de benimle sohbet etti.. Hatta ortak projeler bile geliştirdik… “Resim sergileri otellere taşınmalı '' dediğimde ise hızla yanıtladı, sorumu bile tamamlayamadan: “Ben her zaman sesleniyorum. Turizmciler sanata el atmaları lazım. Türkiye'nin gelişmesi sanata bağlı. Bu sergiler otellerde gerçekleştirilebilir. Turizm sezonunda veya sezon sonundan sergi açılabilir. Turistler açısından Türkiye'nin sanat imajı oluşur, Avrupa bunu çok güzel yapıyor.“ ifadelerine yer verdi. Akra Barut Otel'in projesini sanat ve sosyal sorumluluk anlamında çok önemli bulduklarını belirten Ahmet Korkmaz; '' burada bulunma nedenimiz bu projeye destek olmak, çocukların geleceklerine katkıda bulunmaktır '' dedi.

e-gazete E-GAZETE
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Tefenni ve Teke Yöresi Güncel ve Tarafsız Haber