Ali Rıza Kahveci

Seçim Sonucunun Düşündürdükleri

25 Haziran 2018 20:29
A
a

Ayrıntılı hesaplara girmeden bir değerlendirme yaparsak, ikinci tura gerek kalmadan kazanan Sayın Erdoğan başarılı olmuştur. Seçim yarışı adil değildi diyen olacaktır, haklıdır, sonuçlar açıklanırken %70’lerden başlanıp %52.5 seviyesine inilmiş olması Anadolu Ajansı ve yandaş TV kanallarındaki sunucular ve bunlara yön verenler hakkında soru işaretleri oluşturmuştur, denebilir bu da doğrudur. Halkın büyük kısmı cahil, makarna kömür gibi tezler de ileri sürülebilir ama kanımca bunlara da hiç gerek yok, çünkü öyleyse dahi cahil kişileri yönetmek de bir başarıdır. Sonuç olarak, yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan olmuştur, gururlanmak hakkıdır, kutlamak gerekir. Sistemin ve halk tercihinin fayda ve mahzurları yaşanıp görülecek.

Seçim öncesi internette bazı partililer, karşı tarafı Türkiye’nin güçlenmesini istemeyen düşmanların etkisinde olmakla suçluyor, olası başarısızlığa kılıf bulmaya çalışıyorlardı, seçim sonrası sataşmalar taşkınlık derecesine çıktı. Elbette dış güçler ve düşmanlar Türkiye güçlensin, ayaklarının üstünde dursun ve kendilerine rakip olsun istemezler ama acaba bu güçler daha çok kimlerle işbirliği içindedir, ya da bu mihraklar ne derece etkilidir bilen var mı, yok. Toplum olarak bu güçlerin karşısında durabildik mi, ya da ne derece başarılı olduk, bu da bilinmiyor, o halde inşallah hak yerini bulur ve ülkemiz çağdaş ülkeler arasında hızla yükselir demek durumundayız. Ayrıca, farklı görüşte oldukları için karşı tarafı düşman görmek çok yanlış, kardeş kardeşe düşman olursa o aile birlik içinde kalır mı, bunu iyi düşünmeliyiz. Bir taraftan tek devlet, tek millet derken diğer taraftan bölücü tavırlara girmek olmaz. Olaya takım tutar gibi duygusal bakmak da yanlış, akıllı olmalı ve gerçekçi davranmalıyız, soğanın ve patatesin fiyatı hangi tarafta olduğuna bakmadan herkesi etkiler, daha çok da asgari ücretlileri, bunun bilincinde olalım.

Seçimde oyumu, potansiyelini de düşünerek, Sayın İnce için kullandım çünkü üreten toplum haline gelmemiz gerektiğini düşünenlerdenim. İhtiyacını sürekli dışarıdan mal alarak karşılamaya çalışan ülkelerin, ilerlemek şöyle dursun, eninde sonunda mirasyedi misali iflasa sürükleneceğini görüyorum. Dış güçlerin maddi kaynaklarımıza göz dikeceği ve işinin ehli ve eğitimli insanlarımızı kilit noktalardan uzaklaştırıp gelişme ve kalkınmamızı engelleme çabasında olacağı, başka bir ifadeyle cahilden çok eğitimli insanımıza düşman olacağı da ortada. Bu itibarla, onlar-biz yaklaşımını ve eğitimliye karşı düşmanca tavırları da çok yanlış buluyorum. Bu bakış açısı değişmezse müslüman olmayana gavur demeye devam ederiz ama gavur imali malları ithal etmeye, uçaklara ve araçlara binmeye ve hatta dış ülkelerde yetiştirilmiş mısır, soğan ve patates yemeye mahkum kalırız. Sonrasında dağılıp yok olup gitmek de var. Umarım Sayın Erdoğan, yeni dönemde yönetim politikasını günceller ve kıraathane yerine fabrikalar açma ve tarımı canlandırma gayreti içine girer. Dilerim seçim sonucu, ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olur.

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Tefenni ve Teke Yöresi Güncel ve Tarafsız Haber