İbrahim IŞILDAR

Mor Altın Lavanta

20 Mayıs 2018 13:30
A
a
 

İşimiz gereği sık sık çevre üniversitelerimizi ziyaret ederiz.Bazan bilgi ziyafeti çekerler bize bazan yemek.Ama bu sefer başka.Bu sefer umut ziyafeti verdiler.
İşte bu başarılı projeyi sizinle paylaşmak istedim.
Geçen hafta MAKÜ kimya laboratuvarına gittik.Hocamız yerinde değildi.Tam dönerken enerjisini karşıya aktaran genç bir öğretim üyesi kızımız (O bir Tefennili)bizi karşıladı.Mütevazi kişiliğine toplu çalışma disiplinini eklemeyi başaran, ben demekten utanan ve hep ekibini öne çıkaran nadir hocalarımızdan biri.Hatta nadir insanlardan biri.Onun hakkında söylediklerim inanın az gelir.Niye ondan övgüyle söz ettiğimi anlatacağım.
Tüketici toplum içinde, üretmek için çaba sarfeden birilerini görünce heyecanlanıyorum.
Üretmenin ne kadar meşakkatli bir iş olduğunu bilenler beni daha iyi anlar.Üretmeyen toplumlar tükenir diyoruz.En iyi vatanını seven insan üretenlerdir dediğim için üretimi önemsiyorum.
Her türlü zorluğa rağmen üretime soyunan ve üstelik bunu üniversite içinde hem de hammadesini kendileri yetiştirerek bu işe soyunan bu kızımız hakkında ne desem azdır.
Projelerinin adı :"Turizmden parfüme Mor Altın Lavanta..."
Neler üretecekler;
Lavanta yağı,lavantayla ilgili kozmetik ürünler, kremler,lavanta kolonyası,her türlü organik temizlik ürünleri vs.
Bütçeleri;300.000. 00 tl.
Arge çalışmaları bitmiş,Üniversite içinde 22 dönüm lavanta 6 dönüm ada çayı dikmişler.Şimdilik bu kadar. tabii ki dışarıda bu ürünleri üretenlerden alıp işlenmiş ürüne çevirip dışarıya pazarlıyacaklar.
Tabii ki bir de sitemimiz olacak.Bu bölüm Tefenni Meslek Yüksekokulu içindeyken öğrencisi ve öğretim görevlileriyle birlikte Burdur MAKÜ merkez yerleşkesine taşınmış.
Tefenni neler kaybettiğini sonra anlayacak.
Dr.Öğrt.Üyesi Aslıhan Cesur Turgut bu başarılı çalışmalarından dolayı seni tebrik ediyorum.Bu çalışmanın diğer üniversitelere de örnek olmasını diliyorum.Sen vatan borcunu ödedin sıra Burdur Belediyesinde.
İnşallah Turizm ayağını da Burdur Belediyesi gerçekleştirir.
Ne diyelim,Yukarı Pazarıyla, Ceviz Ezmesiyle, Haşhaş Helvasıyla, Şiş Kebabıyla,İnsuyu,Sagalasus, Salda Gölü,Kibriya,BARUTLUsu gibi imkanlarıyla uyuyan Burdur birgün uyanır.

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Tefenni ve Teke Yöresi Güncel ve Tarafsız Haber