Ayberk Özlü

Bu İnsanlık Nereye Gidiyor?

25 Aralık 2018 20:25
A
a

Zaman geçtikçe değişimlerin yaşanması kaçınılmaz fakat bunlar bizi her zaman ileriye götürmeyebiliyor. Son günlerde yaşadıklarımız da, kendi icadımız olan değerlerimizden bizi uzaklaştıran, ilişkilerimizin içini boşaltan ve bizi geriye götüren cinsten.

Artık her şey daha yüzeysel ve basit.

Bilmiyorum farkında mısınız, insanlığın git gide çivisi çıkıyor. Hele ki şu son birkaç gündür ülke ve dünya genelinde yaşanan şeyleri görünce insanın tüyleri diken diken oluyor. Televizyonda, gazetelerde, sosyal medyada, internette öylesine şeylerle karşılaşıyorsunuz ki, yok artık bu kadar da değil dememek mümkün değil. Ancak birkaç gün sonra öyle bir şey çıkıyor ki karşınıza eskisi bir anda hafif kalıyor.

Kim bilir belki de toplumun gözünün önüne örnek olmasın diye konmaması gereken şeyler reyting denilen güçlü bir istek uğruna manşetlere düşüyor.

Vay efendim o ünlü bir başkasıyla el ele görüntülendi, yok efendim cihangir de bir kafede görüldü gibi çeşit çeşit haberlere hepimiz rastlıyoruz değil mi?

Anlamadığım şu ki özellikle bu kişiler ünlü olduklarından mıdır nedir her Allah’ın günü sayfa sayfa magazin dergilerinde, TV kanallarında veya haber programlarında aynı haberlerle her gün karşımıza çıkıyor.

Sadece bunlarla bitse iyi;

Cinayetler, özellikle aile içi cinayetler ve bir kısmının beraberinde gelen intihar vakaları… İnsanın kanını donduracak cinsten vahşetler… Sadece insanlara karşı değil, hayvanlara karşı da tüyler ürpertici işkence ve öldürme olayları… Bütün bunları yapanlar da, insan kılığındaki yaratıklar! Peki, ne oluyor bu insanlara? Bu kadar acımasızlığın, vicdansızlığın, canavarlığın, vahşetin kaynağı ve sebepleri nedir? Nasıl bu kadar gaddar ve acımasız, ruhsuz olabiliyorlar?

Başta sokak kedileri ve köpekleri olmak üzere, hayvanlara yönelik olarak işlenen suçlarda ürkütücü bir artış var. Bu canavarlığı besleyen hangi sosyal ve psikolojik dürtüler baskın hâle geldi acaba? Toplumun ruh sağlığı nasıl bir etki altında bu derece bozuluyor?

Bu konuda psikologların, sosyologların ve diğer ilgili uzmanların söyleyebileceği çok şey vardır elbet.

Ama esas mesele bu tehlikeli gidişatın önüne geçebilmektir. Bunu nasıl başaracağız toplum ve fertler olarak? Hayvanlara karşı işlenen suçların, sadece “hayvan severler” diye tanımlanan kişi veya sivil toplum kuruluşların ilgi alanına giren bir konu olmadığını nasıl anlatabiliriz acaba? Hayvanlara insanca muamele etmek, insan olarak hepimizin görevi değil midir?

Öte yandan, insanlara karşı da canavarca muamele eden iki ayaklı canavarların giderek arttığı felaket bir durumla karşı karşıyayız! Eşini, çocuğunu, annesini – babasını, kardeşini, arkadaşını kısaca çevresindeki en yakın kişileri katleden canavarlar…

Bütün bu iç karartıcı haberler yalnızca bir gün içinde medyaya yansıyanlar. Bir de yansımayan olayları hesaba katınız. Neler oluyor neler! İnsanlara bir hâller oldu. Alkol, uyuşturucu, kumar, gayrimeşru ilişkiler ve bütün bunlarla birlikte baş gösteren felaketler. Cinnet geçirmeler, aile fertlerini topluca katletmeler, intiharlar ve bunlarla birlikte gelen diğer dramlar. Öksüz ve yetim kalan çocuklar…

Açılan bu derin yaralar nasıl tedavi edilecek, nasıl kapanacak?

Kadın cinayetleriyle, çocuk cinayetleriyle hayvanlara karşı işkence ve muamele haberleriyle sarsılan toplumlarda, insanların ruh sağlığının etkilenmemesi de mümkün değildir.

Uzun lafın kısası soruyorum size BU İNSANLIK NEREYE GİDİYOR?

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Tefenni ve Teke Yöresi Güncel ve Tarafsız Haber