Böbrek Dostu Tefenni Barutlusu

Okunma: 652
Firma Tanıtım 10 Aralık 2017 20:39
Videoyu Aç Böbrek Dostu Tefenni Barutlusu
A
a

Tefenni Barutlusu

Tefenni ilçemizin 5 km batısında bulunan BARUTLU SUYU, Haraplanlı Mevkiinde İçme Deresi adı ile anılan yerde çıkmaktadır. Suyun çıktığı yerin deniz seviyesinen yüksekliği 1190 metredir. 18-1 derecede soğuk ve içinde serbest Hidroksil iyonları bulunan hafif kükürtlü ve bromürlü bir sudur. Barutlu Suyu gayet yumuşak sulardandır. Litresinde kuru madde oranı 195mg'yi ancak bulmaktadır. Radyoaktivitesi 4 eman olan bu özel sudan içmek şartı ile, böbrek taşı ve kumların düşürülmesi mümkün olmaktadır. Suyun kaynağından içilebildiği gibi kaplara doldurularak başka yerleşim yerlerinde de götürülüp içilebilir.

1948 yılında düzenlenen ilk analiz raporları o günün şartları ve teknolojisiyle mükemmel bir rapor sunmuş, suyun özellikleri ve sıcaklığından içinde çözülmüş her maddenin miktarına kadar herşey ayrıntıları ile tesbit edilmiştir. Günümüzden yaklaşık 60 yıl önce düzenlen bu rapor günümüz parametreleri ile karşılaştırıldığında aradan geçen yaklaşık 60 yıl içerisinde suyun kimyasal yapısında hala bir değişikliğin olmadığı görülmektedir.

BARUTLU SU KİMYEVİ TAHLİL RAPORU
Görünüş ve Renk Berrak - Renksiz
Koku Kendine Has 
Tat Kendine Has
Tortu Yok
Teammül (pH) 10,1
Mecmuu Sertlik 1,5

 

BARUTLU SU İSMİ NEREDEN GELİR

Su kaynağından çıktıktan sonra kokusu olmasa da Barutlu Suyun içerisinde bulunan kükürt ve bromür kokusu, suyun çıkış kaynağında barut kokusuna benzer bir koku yaymaktadır. Aynı zamanda tadında da barutumsu bir tat vardır. Eski Tefenni halkı burayı tarif ederken kullandığı "Barut kokan yer, Barut kokan su kaynağı, Barut kokan su" gibi tabirleri ile günümüzde Barutlu Su ismini almıştır. 

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Tefenni ve Teke Yöresi Güncel ve Tarafsız Haber